Pred nakupom pohištva za različne bivalne prostore in tudi pri opremljanju z lesom okrog ali na hiši, si marsikdo postavlja vprašanja, kot so:
- kateri les uporabiti za kakšno pohištvo
- ali je sploh kakšen les bolj primeren za eno vrsto pohištva in drugi za drugo
- kje dobiti informacije o tem katero vrsto lesa uporabiti pri različnih lesnih obdelavah
Ker je celovite informacije o tem težko dobiti na enem mestu, v nadaljevanju podajamo nekaj napotkov in informacij v zvezi s tem, tudi sami.
.
Kateri les uporabiti za kakšno pohištvo?
.
Najprej poglejte zanimivo preglednico, ki jo na to temo daje profesorica dr. Katarina Čufar, iz oddelka za lesarstvo na Biotehnični fakulteti v Ljubljani, (vir: članek Delo in vrt).
.
.
Da boste videli kako dejansko zgleda primer notranjega opremljanja stanovanja (kuhinje, jedilnice ter dnevne sobe) v masivnem lesu oz. furnirju oreha, predlagamo skok na prispevek Notranja oprema več prostorov hkrati.
.
Kot lahko razberete iz preglednice zgoraj, se za različne namene (stavbno pohištvo, fasade, podporne stebre, ipd…. ter ostalo pohištvo, ločijo tudi priporočila za vrsto lesa). Seveda na odločitev o izbiri vrste lesa, vpliva tudi njegova cena, lastnosti lesa, odpornost lesa in na koncu koncev, tudi njegova razpoložljivost.
Ko se odločamo za vrsto lesa, ki ga bomo izbrali za svoje pohištvo (tako stavbno kot notranje), najpogosteje o izbiri lesa odločijo naslednje njegove lastnosti:
- estetske lastnosti
- fizikalne lastnosti
- mehanske lastnosti in
- fizikalno kemijske lastnosti lesa
Med estetske lastnosti lesa sodijo različne lesne strukture (razlike med njimi predstavljamo spodaj), barva lesa, sijaj lesa in vonj lesa.
Še posebej, če se zanimate za obdelavo lesa s furnirji, vas bo najbolj zanimala tekstura lesa.
Tekstura lesa je značilna za vsako vrsto lesa posebej, pomembna pa je zato, da z njo lažje opišemo in določimo vrsto lesa, ki ga želimo imeti.
.
Primerjava pohištva z vidno lesno strukturo in
ne vidno lesno strukturo
.
Najlažje boste razliko med pohištvom, ki ima vidne lesne teksture in pohištvom, ki teh nima, opazili na spodnjih dveh primerih:
.
.
Kako ločimo teksture lesa?
.
V osnovi se teksture lesa delijo na dve vrsti:
- teksture z bolj ali manj pravilno zgradbo in rastjo (progaste teksture, zrcalne teksture, teksture radialnih prerezov,…) ter
- teksture kot posledice raznih rasnih anomalij (rebraste teksture, tektura ptičjih oči, ikraste teksture, ipd….)
V bistvu tekstura lesa določa videz lesa. V najširšem pogledu tekstura lesa pomeni videz lesa, ki ga opazujemo na gladko obdelanih lesenih površinah. Na njeno teksturo pa lahko vplivajo različni dejavniki (zgradba lesa, prirastne značilnosti lesa, potek lesnih vlaken, nepravilnosti v rasti, optični učinki,….)
Zelo lepo vidne različne teksture lesa si lahko ogledate tudi v objavi, kjer smo predstavljali primere izdelave notranjih vrat, za različne namene:
.
Razlike med posameznimi vrstami tekstur
.
G. Irena Leban iz Centra za poklicno in strokovno izobraževanje v dokumentu lastnosti lesa zelo natančno pojasni razlike iz različnih vrst lesnih tekstur:
.
Tekstura radialnega videza
.
Progasta tekstura
.
Zrcalna tekstura
.
Tekstura tangencialnega prereza
.
Tekstura prečnega prereza
.
Ikrasta tekstura in tekstura ptičjih oči
.
O uporabi, nastanku, vrstah in lastnostih lesa, lahko več preberete tudi na Wikipediji, sicer pa lahko v našem prispevku, kjer smo opremljali vinsko klet vidite kako zgleda obdelan ambient v naravnem lesu in z naravno vidnimi teksturami.
.
.
Zelo bomo veseli, če boste za nasvet o tem katero vrsto lesa uporabiti za kakšno pohištvo, povprašali tudi pri nas.
Lahko kar čez spodnje kontaktne možnosti.