O klasičnih nadstreških ter njihovih izvedbah v različnih velikostih in oblikah, je veliko informacij podanih že v ostalih naših prispevkih, zato v tokratnem prispevku predstavljamo nadstrešek iz lepljenega lesa, ki smo ga postavljali pred kratkim.
Gre za tipski nadstrešek iz lepljenega lesa v moderni izvedbi. Njegove dimenzije so 5 x 3 m, namenjen pa je udobnemu in enostavnemu parkiranju, enega vozila.
.

.
Nadstrešek iz lepljenega lesa in prednosti uporabe lepljenega lesa pri izdelavi konstrukcije
.
Za izdelavo lesene konstrukcije nadstreška imamo v osnovi na izbiro dve opciji:
- naraven žagan les
- ali lepljen les
V primerih, ko je nadstrešek namenjen kot strojna lopa, drvarnica in, ko nameravamo stene obdelati z opažem in brunami, je izbira naravnega lesa popolnoma primerna rešitev. Zaščiten z ustreznim premazom za les in rednim vzdrževanjem (ponovni premaz vsaki, vsaj dve leti) bo tak nadstrešek, izdelan tudi iz naravnega, žaganega lesa, zdržal zelo dolgo (tudi čez 10 let in več).
Ko pa je nadstrešek postavljen samostojno, na dvorišču ali ob hiši, kjer ob tem, da služi kot dodatno pokrito parkirno mesto ali kot streha nad teraso, običajno priporočamo uporabo fino obdelanega lepljenega lesa.
Prednost lepljenega lesa pred naravnim je, da je precej manj občutljiv na vremenske vplive, se ne zvija in ne poka. V primeru naravnega, žaganega lesa se temu praktično ni moč izogniti.
.

.
Zaščitni in dva sloja končnega barvnega premaza nanesemo, ko je les že razrezan po merah in pripravljen za sestavo konstrukcije. Kot končni premaz predstavljenega nadstreška smo uporabili JUBIN Decor Universal, v barvnem odtenku antracit (RAL7016).
JUBIN Decor Universal je pokrivna barva za les na vodni osnovi.
Zaradi odpornosti na UV žarke je primerna tudi za dekorativno zaščito zunanjih lesenih površin.
Priporoča se za zaščito:
- lesenih strešnih konstrukcij
- napuščnih in drugih opažev
- lesenih ograj
- lesenega vrtnega pohištva
- nadstreškov, pergol
- vrtnih paviljonov…
.

.
Leseni nadstrešek iz lepljenega lesa
– postavitev
.
Vzdolžne nosilne lege na stebre pritrdimo na tleh. Ko sta pripravljena oba glavna nosilna dela konstrukcije, ju postavimo na temu namenjene podstavke, ter ju z zgornje strani povežemo s prečnimi špirovci.
.

.
Najprej namestimo čelni in kapni prečni špirovec. S tem konstrukcijo osnovno povežemo. To nam omogoča nadaljnjo montažo še preostalih prečnih špirovcev. Pred montažo le teh, izmerimo točno razdaljo med čelnim in kapnim špirovcem in jih pritrdimo v razmaku, ki je primeren za montažo strešne kritine.
.

.
Primerna razdalja med prečnimi špirovci se prilagodi uporabljeni strešni kritini.
Ko uporabimo panelno pločevinasto kritino je ta razdalja cca. 50 cm.
.

.
V primerih, ko je razdalja med nosilnimi stebri večja, lahko namesto ene, uporabimo izvedbo z dvema vzdložnima legama.
S tem dodatno poskrbimo za stabilnost in nosilnost konstrukcije.
.

.
Uporabljena panelna kovinska strešna kritina je s spodnje strani prevlečena s filcem.
S to prevleko preprečimo kondenziranje pločevine.
.

.
Na zadnjo, nižjo stran konstrukcije je nameščena odkapna obroba, ki poskrbi za pravilno odvajanje vode s strehe in prepreči zamakanje.
.

.
Z obeh strani se namesti stranska vetrna obroba, ki na spodnji fotografiji (še) ni nameščena.
S to obrobo dodatno zaščitimo vzdolžni legi pred vlago.
.

.
O različnih izvedbah in možnostih izdelave lahko prebirate tudi v naših ostalih prispevkih, za vse, ki vas zanimajo različni nadstreški, pa smo pripravili tudi nekoliko daljši in temeljit zapis o lesenih nadstreških.
Za dodatne informacije in ponudbo smo vam z veseljem na voljo čez spodnje kontaktne možnosti.
Ali preverite za informativno ponudbo kar na tej povezavi.