Pravzaprav so kar trije letni časi povezani z obdobjem, ko nas zanimajo vrtne garniture. Le pozimi je čas, ko vrtne garniture iz lesa pospravljamo v garaže in kleti, vse ostale mesece pa, ko urejamo zunanjo okolico hiše, vrtne garniture stojijo zunaj.
.
.
Kako izberemo les za izdelavo vrtne garniture?
.
Les, ki se uporablja za izdelavo vrtnih garnitur je lahko različen.
Masivnejše, kompaktnejše, težje in odpornejše so recimo vrtne garniture, izdelane iz hrasta. Le ta mora biti za zunanjo uporabo primerno posušen.
Lažje in prenosljive vrtne garniture so izdelane iz lesa smreke, kostanja ali macesna.
Je pa izdelava vrtne garniture možna tudi iz drugih vrst lesa (po želji naročnika).
.
.
Pri izboru lesa za vrtno garnituro upoštevamo naslednje:
.
- ali bo naša vrtna garnitura ves čas postavljena na odprtem (v tem primeru se odločimo za masiven in kompakten les, npr. hrast). Dobro posušen hrast (npr. v kondenzacijski sušilnici) omogoča bistveno boljši oprijem lepil. S tem se poveča trdnost vrtne garniture, pri iglavcih pa se tudi zmanjša možnost smoljenja, ker večji del smole odteče že med samim procesom smoljenja.
- želena oblika vrtne garniture. Če se nagibamo k naravnemu izgledu vrtne garniture iz lesa, se odločajmo med izborom hrasta ali kostanja. Za obdelane vrtne garniture pravilnih oblik (brušene in z ravnimi linijami, se uporablja npr. smreka).
.
.
- za zaščito in dolgotrajno obstojnost vrtne garniture se uporabljajo premazi na vodni osnovi in različne zaščitne barve. Na spremembo in sploh življenjsko dobo vrtnih garnitur najbolj vplivajo klimatske (vremenske) razmere (sneg, dež, sonce, tudi onesnažen zrak in podobno).
- izbira zaščitnega premaza za vrtne garniture naj bo odvisna tudi od makro in mikro lege naše vrtne garniture. Makro lega pomeni področje v katerem se sploh nahaja naše domovanje (obmorska lega, gorski kraji, urbano naselje,…). Mikro lega pa predstavlja natančno lokacijo vrtne garniture na naši parceli (senčna lega, v sadovnjaku, ob severni steni, pod vinsko trto, v vrtnem paviljonu, pod nadstreškom,..)
.
.
- na izbor lesa in izgled vrtne garniture vpliva tudi želena funkcija vrtne garniture. Ponavadi so vrtne garniture iz lesa namenjene sprostitvi, posedanju in druženju. V precej primerih pa imajo vrtne garniture tudi kombinirano s sproščanjem, dekorativno funkcijo (parki, sprehajališča, peš poti, rečne promenade,…)
Dodatne primere cenovno ugodnih in po naročilu izdelanih vrtnih garnitur iz lesa boste našli tudi na povezavi.
.
Možne vrste klopi za vrtne garniture glede na izgled:
.
.
.
.
.
.
Kaj je potrebno vedeti pri premazu
vrtne garniture iz lesa?
.
Osnovni namen zaščite vrtne garniture s premazi je, da preprečimo preveliko navlaževanje lesa. Prevelika vlažnost lesa ima za posledico krajšo obstojnost vrtne garniture in preveč vlažen les povzroča nestabilnost in napetost lesa.
Če ne uporabimo pravilnega premaza za les, to povzroči pokanje in luščenje premaza, zaradi česar sam premaz izgubi svojo zaščitno funkcijo.
Na delovanje zaščitne funkcije lesa vpliva tudi temperatura, ki povzroča krčenje in širjenje premaznega filma. Razlike in vplivi na delovanje zaščitnih premazov so zato lahko vidni že med spremembami temperatur med dnevom in nočjo.
.
.
Dodatna pozornost za izbiro pravega premaza za vrtno garnituro je potrebna, ker na delovanje lesa vplivajo tudi UV žarki. Če bo naša vrtna garnitura stala ves čas na odprtem, bo nenehno padavinam izpostavljena vrtna garnitura imela vedno tanšji sloj zaščitnega premaza.
Ta, kombiniran s smogom in onesnaženim zrakom (kar velja za vrtne garniture npr. v urbanih naseljih) ter dežjem, tvori kisline, ki povzročajo korozijo in obrabo premaznega filma.
Zelo pomembno je, da takoj, ko opazimo prve spremembe zaščitnega sloja vrtne garniture, zaščito obnovimo.
.
.
Priporočljiva obnova lesa za vrtne garniture iz lesa, je prikazana na spodnji razpredelnici:
.
.
Če se tudi sami zanimate za izdelavo informativne ponudbe vrtne garniture iz lesa, se priporočamo. Lahko kar čez spodnje kontaktne možnosti.