Ali ste vedeli, da lahko zrak v vašem domu vsebuje več alergenov kot zunanji zrak?
Mnogi izmed nas preživimo večino časa v zaprtih prostorih, ne da bi se zavedali, da nevidni sovražniki, kot so pršice, plesen in cvetni prah, ne samo prebivajo, ampak se v slabo prezračenih prostorih razmnožujejo.
Ti alergeni lahko poslabšajo simptome alergij, vodijo do respiratornih težav ter vplivajo na naše splošno počutje in zdravje.
Pravilno prezračevanje je zato ključna dejavnost, ki preprečuje vstop alergenom in vzdržuje dobro kakovost zraka v zaprtih prostorih.
Najpogostejši alergeni v domovih
Dom ni zatočišče pred alergeni – ravno nasprotno. V domovih se pogosto nabira več vrst alergenov, ki lahko negativno vplivajo na zdravje, zlasti pri ljudeh z alergijami, astmo ali drugimi respiratornimi obolenji.
Lahko povzročijo le od nekaj neprijetnosti, kot so draženje nosne sluznice, kihanje … ali privedejo do hujših težav. Svež in čist zrak brez alergenov je temelj vsakega zdravega doma.
Najpogostejši alergen, ki se zadržuje v zaprtih prostorih je hišni prah. Proizvajajo ga okrasne rastline, hišni ljubljenčki, oblazinjeno pohištvo, obleke, zavese, preproge, plišaste igrače, plesen … tako rekoč vse, kar je v našem domu neizogibno prisotno.

Viri prahu nam dajejo vpogled v njegovo sestavo.
Kaj sploh je prah?
Prah je mešanica drobnih delcev, ki se lahko pojavijo skoraj povsod, kjer so ljudje in živali – v domovih, v pisarni oziroma katerikoli zgradbi.
Sestavljen je iz ostankov kože, tekstilnih vlaken, drobnih mikroorganizmov, živalskega prhljaja in dlake, plesni, hlapnih organskih spojin ter drugih ostankov, ki se čez dan nabirajo na površinah.
Prezračevanje je rešitev
Upravljanje alergenov v domu je ključnega pomena za izboljšanje kakovosti zraka in zaščito zdravja. Veliko bomo že naredili z rednim čiščenjem, uporabo kakovostnih filtrov za zrak in vzdrževanjem relativne vlažnosti. Najbolj bistvenega pomena – in hkrati najbolj učinkovito – pa je pravilno zračenje prostorov.
Zakaj, v prostorih z nezadostnim zračenjem ni svežega zraka, ki bi te delce razpršil in jih odstranil. Posledično, se koncentracija alergenov povečuje in te dražilne snovi nenehno vdihavamo.
Kako pravilno zračiti?

Za zadostno količino svežega zraka lahko poskrbimo z naravnim ali mehanskim prezračevanjem. Učinkovito in pravilno naravno zračenje z odpiranjem oken se izvaja tako, da nekajkrat na dan odpremo okna in vrata na stežaj, za 5–7 minut, da ustvarimo prepir. Medicinske raziskave kažejo, da bi naj to počeli na vsako uro. Kar je precej nepraktično (ponoči) in velikokrat nemogoče (kadar nas ni doma). Če prostor zračimo s priprtimi okni oziroma odpiranjem oken na »kip«, se čas zračenja lahko podaljša tudi na do 60 minut. Energetske izgube pri takšnem zračenju pa nas lahko precej udarijo po žepu, hkrati pa še ogrozimo udobje.
Najbolj učinkovita in udobna izbira za pravilno zračenje so sodobni prezračevalni sistemi, s katerimi poskrbimo za lokalno ali centralno prezračevanje domov. Z njimi praktično odpravimo potrebo po odpiranju oken.
Prezračevalni sistemi zagotavljajo nenehen dotok svežega zraka in odstranjujejo postan, izrabljen zrak iz prostorov. Z visoko učinkovitimi filtri poskrbijo tudi za čiščenje prahu in insektov ter preprečujejo zadrževanje alergenov ter drugih strupenih plinov. Dodatno, znižujejo odvečno vlago v prostoru in tako zmanjšujejo možnost za nastanek zdravju škodljive plesni.
Med mehansko prezračevanje uvrščamo lokalno in centralno prezračevanje. Medtem ko so eni sistemi optimalni za novogradnje, so drugi idealni za naknadno ureditev prezračevanja v objektu.
Lokalno prezračevanje
Lokalno prezračevanje je ciljno usmerjeno prezračevanje, ki temelji na delovanju ene ali več povezanih lokalnih enot, ki jih vgradimo v steno izbranega prostora. Posamezno enoto sestavljajo prezračevalna cev, zvočna izolacijska pena, zračni filtri in filter za alergike, notranja in zunanja rešetka, ventilacijska enota ter rekuperator enote za rekuperacijo zraka – odvisno od znamke in modela izbranega lokalnega prezračevanja.
V osnovi so lokalni prezračevalni sistemi zelo kompaktni, pa vendar enostavni, saj ne potrebujejo dodatnih povezovalnih elementov ali zračnih vodov. Vse, kar potrebujejo za učinkovito in varčno delovanje se nahaja v lokalni enoti.
To pomeni, da je montaža lokalnega prezračevanja hitra in enostavna ter se izvede brez večjih posegov v objekt – v le 4 urah. Zato je lokalno prezračevanje idealna rešitev za naknadno ureditev prezračevanja v hiši.

Ali lahko z lokalnimi prezračevalnimi sistemi poskrbimo za prezračevanje celotne hiše?
Seveda!
Lokalne enote določenih proizvajalcev je možno med seboj povezati, da delujejo usklajeno in tako omogočajo optimalno prezračevanje celotne hiše – v reverzibilnem načinu z rekuperacijo zraka ali zgolj v načinu prezračevanja brez vračanja energije.
Kakšen pa je strošek za lokalno prezračevanje?
Investicija v lokalno prezračevanje je zelo dosegljiva. Okviren strošek za nakup lokalnega prezračevalnega sistema v paru se začne pri 700 EUR, začetni vložek pa lahko dodatno znižate še s subvencijo Eko sklada, ki povrne do 20 % sredstev za nakup v paru. Investicija pa se povrne že s prihranki pri stroških za ogrevanje!
Centralno prezračevanje
Centralno prezračevanje je najbolj celovit način prezračevanja, ki je prva izbira novograditeljev. Ta prezračevalni sistem sestoji iz glavne prezračevalne enote in mreže kanalov, ki prenašajo zrak v vse prostore v hiši. Slednja je smiselno nameščena po celotnem objektu in skrita pod estrih, da ni nikjer vidnih sledu o prezračevalnem sistemu.

Investicija v centralno prezračevanje je v primerjavi z lokalnim prezračevanjem sicer kompleksnejša in zahtevnejša. Ima pa centralno prezračevanja eno veliko prednost in sicer ločene kanale za zračne tokove. To pomeni, da čist in svež zrak ne potuje po istih kanalih, kot postan in izrabljen zrak.
Rekuperacija zraka
Prezračevalni sistemi z rekuperacijo toplote imajo zelo pomemben vpliv na porabo toplote za ogrevanje (in hlajenje). Namreč rekuperacija zraka poskrbi za prenos toplote iz odpadnega zraka na svež vstopni zrak.
Določeni modeli prezračevalnih sistemov obljubljajo do 95-odstotni toplotni izkoristek, kar pomeni, da skoraj vsa toplota (ali hlad) ostane znotraj stanovanja. Tako boste poleg udobne bivanjske mikroklime občutili še prihranek pri računih za ogrevanje in hlajenje.
Nakup prezračevalnega sistema predstavlja dolgoročno naložbo, ki se odraža v izboljšani kakovosti zraka in prihrankih pri stroških ogrevanja pozimi. Vendar to ni vse; dolgoročno gledano sistem prispeva tudi k boljšemu zdravju, saj aktivno preprečuje zadrževanje in kopičenje alergenov v vašem domu.