» » Sončne celice: Pot do brezplačne energije in zelenega doma

Sončne celice: Pot do brezplačne energije in zelenega doma

Napisano v: energija | 0

V današnjem svetu, soočenem z izzivi podnebnih sprememb in izčrpavanja fosilnih goriv, se obnovljivi viri energije uveljavljajo kot ključna rešitev za trajnostni razvoj. Medtem ko se vladni ukrepi in veliki energetski projekti osredotočajo na napredek na širši ravni, se vse več posameznikov in gospodinjstev zaveda potenciala obnovljivih virov energije za zmanjšanje lastnega ogljičnega odtisa in krepitev energetske neodvisnosti.

Ta članek se osredotoča na praktične vidike uporabe obnovljivih virov energije v domačem okolju, s poudarkom na sončnih celicah, toplotnih črpalkah in ogrevanju vode s sončno energijo. Namenjen je bralcem spletne revije, ki jih zanima spoznavanje prednosti in možnosti uporabe obnovljivih virov energije v lastnem domu.

soncne celice obnovliv vir energije

Ali so sončne celice dobra naložba?

Pred investicijo je ključno dobro preučiti ponudbo, pridobiti strokovno oceno, izračunati stroške in prihranke pri elektični energiji ter se seznaniti s subvencijami. Pomembno je upoštevati individualne potrebe in pričakovanja glede porabe energije

Po eni strani lahko sončne celice prinesejo dolgoročne koristi, kot so prihranki pri stroških energije, povečana vrednost nepremičnine, zmanjšana odvisnost od fosilnih goriv in pozitiven vpliv na okolje. Vlada dodatno spodbuja naložbe s subvencijami in olajšavami.

Po drugi strani pa je potrebno vzeti v zakup tudi začetne stroške postavitve sistema. Učinkovitost je odvisna od sončne svetlobe, s tem pa ni primerna za vse lokacije in vremenske razmere. Sončne celice potrebujejo prostor, zahtevajo pa tudi občasno vzdrževanje. Proizvodnja le-teh lahko ima določen vpliv na okolje.

Ogrevanje sanitarne vode s sončnimi paneli

Ogrevanje in priprava tople sanitarne vode predstavljata pomemben del energetske porabe v gospodinjstvih. Za ogrevanje sanitrne vode lahko poskrbi tudi toplotna črpalka. Uporaba obnovljivih virov energije (OVE) za ta namen ponuja številne prednosti, kot so zmanjšanje stroškov, manjši vpliv na okolje in povečana energetska neodvisnost.

  • Toplotne črpalke

Toplotna črpalka je naprava, ki izkorišča toploto iz okolja (zraka, vode ali zemlje) za ogrevanje prostorov in pripravo tople sanitarne vode. To pomeni, da za delovanje ne potrebuje fosilnih goriv, kar jo uvršča med okolju prijazne in trajnostne sisteme ogrevanja.

Na voljo so različne vrste toplotnih črpalk, ki se med seboj razlikujejo po načinu delovanja in viru toplote:

  • Zračne toplotne črpalke: Toplotne črpalke zrak voda pridobivajo toploto iz zunanjega zraka. So najcenejše in enostavne za montažo, vendar so lahko manj učinkovite v hladnih zimskih mesecih.
  • Vodne toplotne črpalke: Izkorisčajo toploto iz podzemne vode, jezera ali reke. So bolj učinkovite od zračnih toplotnih črpalk, vendar je montaža dražja in zahtevnejša.
  • Geotermalne toplotne črpalke: Pridobivajo toploto iz zemlje s pomočjo geotermalnih sond. So najbolj učinkovite, vendar je investicija v ta sistem najvišja.

Prednost uporabe toplotnih črpalk je kompatibilnost z drugimi sistemi ogrevanja. Toplotna črpalka sama po sebi deluje zelo učinkovito. Njene dobre lastnosti so lahko še boljše, v kolikor prostore ogrevamo na talno gretje in alektrično energijo pridobivamo iz obnovljivega vira energije, kot je sončna elektrarna.  Ta kombinacija se že več let izkazuje kot najbolj kompletna, saj pokrije več vidikov porabe in pridobivanja energije hkrati.

  • Solarni kolektorji za ogrevanje sanitarne vode (solarna energija)

Solarni ogrevalni sistemi izkoriščajo sončno energijo za ogrevanje vode in služijo kot podpora ogrevanju prostorov. Sestavljeni so iz sončnih kolektorjev, ki absorbirajo sončno sevanje ter rezervoarja za shranjevanje tople vode.

Prednosti uporabe solarnih ogrevalnih sistemov sje predvsem zmanjšanje stroškov ogrevanja sanitarne vode. V kolikor bi s tem zamenjali stari bojler, pa pride kot velik plus na dan tudi hitrejši dostop do tople vode. Predvidena življenjska doba sončnih kolektorjev je običajno 25 let.

Ali so sončne celice primerne za mojo hišo?

Da bi ugotovili, ali so sončne celice primerne za vašo hišo, si lahko pomagate z naslednjimi vprašanji:

Ali je pri postavitvi potrebno upoštevati kakšna pravila?

Sončne celice je potrebno namestiti na streho, ki je usmerjena proti jugu in ima dovolj prostora za panele. Pomembno je, da je streha v dobrem stanju in da ni zasenčena z drevesi ali drugimi objekti. Sončna energija je najbolj učinkovita na območjih z veliko sonca. Preverite povprečno letno sončno obsevanje na vašem območju. Zanimiv članek, kakšna je idealna lega sončne elektrarne na strehi, lahko preberete v članku Imam streho primerno za sončno elektrarno?

Koliko sončnih celic potrebujem?

Več energije kot porabite, večjo moč sončne elektrarne boste potrebovali. Izračunajte svojo povprečno mesečno porabo energije, da ocenite velikost potrebnega sistema. Razmislite o svojih individualnih potrebah in pričakovanjih glede porabe energije. Ali želite pokriti celotno porabo energije s sončnimi celicami ali pa želite le zmanjšati odvisnost od omrežja?

Priporočljivo je, da se obrnete na strokovnjaka za sončne celice, ki bo ocenil vašo streho, sončni potencial in porabo energije ter vam podal individualno oceno, ali so sončne celice primerne za vašo hišo.

Kakšne so začetne investicije?

Začetni stroški nakupa in montaže sončnega sistema so lahko visoki. Vendar pa lahko dolgoročno prihranite denar pri stroških energije. Na voljo so tudi subvencije, ki vam lahko pokrijejo del stroškov.

elektrika iz soncnih celic soncne elektrarne

Prednosti koriščenja obnovljivih virov energije

Vgradnja sistemov za pridobivanje energije iz obnovljivih virov (OVE) v domačem okolju prinaša številne prednosti, ki se kažejo tako na ekonomski kot na okoljski ravni. V nadaljevanju bomo podrobneje predstavili ključne koristi uporabe obnovljivi virov energije v gospodinjstvih.

Prihranki pri stroških energetske oskrbe

Proizvodnja lastne električne energije s sončnimi celicami ali ogrevanje z biomaso lahko občutno zniža stroške ogrevanja in hlajenja doma. V primerjavi z nakupom energije iz omrežja lahko gospodinjstva prihranijo tudi do 80% stroškov.

Dolgoročna donosnost investicije

Čeprav je začetni strošek nakupa in montaže sistemov lahko višji, se le-ti sčasoma povrnejo zaradi prihrankov pri stroških energije. Poleg tega so na voljo subvencije za sončne elektrarne in ugodno kreditiranje, ki lahko olajšajo investicijo. Od letošnjega leta (2024) subvencije za sončne elektrarne podeljuje Borzen.

Zmanjšanje emisij toplogrednih plinov

Uporaba OVE, kot so sončne celice, vetrne turbine ali toplotne črpalke, ne proizvaja emisij toplogrednih plinov, s tem pa prispeva k zmanjševanju onesnaževanja okolja in blaženju podnebnih sprememb

Trajnostni vir energije

OVE so neskončni viri energije, ki se nenehno obnavljajo, za razliko od fosilnih goriv, ki so omejeni in onesnažujejo okolje. Z uporabo OVE prispevamo k trajnostnemu razvoju in ohranjanju okolja za prihodnje generacije.

Domača energetska neodvisnost:

Zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv: Proizvodnja lastne energije z OVE zmanjšuje odvisnost gospodinjstva od fosilnih goriv in zunanjih dobaviteljev energije. To pomeni večjo energetsko varnost in neodvisnost, še posebej v primeru nihanj cen energije ali motenj v oskrbi.

Povečana odpornost na podnebne spremembe

Uporaba OVE zmanjšuje ranljivost gospodinjstva na vplive podnebnih sprememb, kot so ekstremni vremenski dogodki in motnje v oskrbi z električno energijo.

Dovžinska doba in minimalno vzdrževanje

Sistemi OVE so običajno zelo vzdržljivi in imajo dolgo življenjsko dobo. Zahtevajo minimalno vzdrževanje, kar pomeni manj stroškov in skрби v primerjavi s tradicionalnimi sistemi ogrevanja in hlajenja.

Povečana vrednost nepremičnine

Neodvisnost od fosilnih goriv in uporaba OVE lahko povečata vrednost nepremičnine na trgu. Kupci so namreč vse bolj ozaveščeni o prednostih trajnostnih rešitev in so pripravljeni plačati več za energetsko učinkovite in okolju prijazne domove.

Kako delujejo sončne celice?

Sončne celice so ena od najbolj priljubljenih in obetavnih tehnologij za pridobivanje energije iz obnovljivih virov v domačem okolju. Pretvarjajo sončno svetlobo neposredno v električno energijo, ki jo lahko uporabimo za napajanje gospodinjskih aparatov, ogrevanje vode ali polnjenje električnih avtomobilov.

Načelo delovanja in osnovne komponente sončnih celic

Sončna celica je sestavljena iz polprevodniškega materiala, običajno silicija, ki vsebuje električne polje. Ko sončna svetloba zadene celico, fotoni (svetlobni delci) udarijo elektrone in jih vzbudijo na višji energetski nivo. Ti vzbujeni elektroni lahko nato prosto tečejo skozi celico in ustvarjajo električni tok.

Osnovne komponente sončne celice so:

  • Fotovoltaični material: To je najpomembnejši del celice, ki absorbira sončno svetlobo in ustvarja električni tok. Najpogosteje uporabljeni material je silicij, vendar se uporabljajo tudi drugi materiali, kot so galij arsenid in kadmijev telurid.
  • Elektrode: To sta kovinski kontakti na zgornji in spodnji strani celice, ki odvajata električni tok.
  • Antirefleksni premaz: Ta premaz zmanjšuje količino sončne svetlobe, ki se odbija od celice, in s tem povečuje njeno učinkovitost.
  • Okvir: Varuje celico pred mehanskimi poškodbami in vremenskimi vplivi.

Vzdrževanje sončnih panelov

Sončne celice so na splošno zelo zanesljiva in vzdržljiva tehnologija. Kljub temu pa se nekateri kupci soočajo z naslednjimi težavami:

  • Nihanje proizvodnje energije: Proizvodnja energije iz sončnih celic se spreminja glede na letni čas, dan in vremenske razmere.
  • Degradacija celic: Učinkovitost sončnih celic se sčasoma lahko nekoliko zmanjša.
  • Vzdrževanje: Čeprav sončne celice zahtevajo minimalno vzdrževanje, je potrebno občasno očistiti panele in preveriti delovanje sistema.Vzdrževanje je minimalno in ga zmorete opraviti sami. Občasno čiščenje panelov s čisto vodo ohranja optimalno učinkovitost, redni pregledi pa zagotavljajo nemoteno delovanje sistema. Z napredkom tehnologije in padanjem cen postajajo sončne celice vse bolj dostopne in privlačne za širši krog uporabnikov.

Ali je nakup sončnih celic pametna odločitev?

Sončne celice predstavljajo privlačno možnost za zmanjšanje stroškov energije, povečanje energetske neodvisnosti in zmanjšanje ogljičnega odtisa. Vendar pa je nakup sončnega sistema pomembna naložba, ki zahteva skrbno premislek in načrtovanje.

Pred dokončno odločitvijo se je nujno posvetovati s strokovnjakom za sončne celice. Strokovnjak bo ocenil vašo streho, sončni potencial, porabo energije in vam podal individualno oceno primernosti sončnih celic za vaš dom.

Na podlagi tehničnih značilnosti in vaših specifičnih potreb bo strokovnjak izbral ustrezno velikost in tip sončnega sistema ter vam predstavil različne možnosti montaže in financiranja. Prav tako vam bo strokovnjak svetoval glede vzdrževanja sončnih celic in vam pomagal pri ureditvi potrebnih administrativnih postopkov.

Ne pozabite, da so sončne celice le ena od možnosti za doseganje energetske neodvisnosti in trajnostnega načina življenja. Razmislite tudi o drugih ukrepih za varčevanje z energijo, kot so izboljšanje izolacije, uporaba energetsko varčnih naprav in sprememba življenjskih navad.

Skupaj boste s premišljenim pristopom in strokovno pomočjo lahko naredili korak naprej k bolj zeleni in odgovorni prihodnosti.