» » » Toplotna in zvočna izolacija les-alu oken: Ali res privarčujete pri energiji?

Toplotna in zvočna izolacija les-alu oken: Ali res privarčujete pri energiji?

Lesena okna v kombinaciji z aluminijem veljajo za eno najboljših rešitev pri energetsko učinkovitih stavbah. Združujejo toplino naravnega lesa z odpornostjo aluminija, ob tem pa obljubljajo odlično toplotno in zvočno izolacijo. Toda ali res omogočajo prihranek pri energiji?

les-alu-okna

Kaj so les-alu okna?

Les-alu okna so posebna kombinacija naravnega lesa in aluminija, ki združuje estetiko in naravno toplino z dolgo življenjsko dobo in minimalnim vzdrževanjem. Notranji del okvirja je običajno izdelan iz masivnega lesa, kot so hrast, smreka ali macesen, ki zagotavlja dobro izolacijo in prijetno bivalno klimo. Zunanja aluminijasta obloga služi kot zaščita pred vremenskimi vplivi, kot so močno sonce, dež in sneg, ter preprečuje, da bi se les hitro obrabil ali zahteval pogosto barvanje in lakiranje.

Ena ključnih prednosti les-alu oken je njihova trajnost – kakovostna okna lahko ob pravilni namestitvi in osnovnem vzdrževanju zdržijo tudi več kot 50 let. V primerjavi s PVC okni, ki se lahko sčasoma deformirajo ali razpokajo zaradi temperaturnih sprememb, imajo les-alu okna bolj stabilno konstrukcijo. Prav tako ne vsebujejo škodljivih plastifikatorjev, ki se sčasoma sproščajo v zrak, kar pomeni bolj zdravo notranje okolje.

Za sodobna les-alu okna, katere nudi podjetje Dom Streha www.dom-streha.si/les-alu-okna/ so značilni tudi napredni sistemi tesnjenja, ki izboljšajo njihovo zrakotesnost in zmanjšajo toplotne izgube. Pogosto vključujejo trojno zasteklitev, ki skupaj s kakovostnimi tesnili omogoča bistveno boljšo energetsko učinkovitost kot standardna lesena ali PVC okna.

Toplotna izolacija oken

okna iz lesa aluminija

Toplotna izolacija oken igra ključno vlogo pri energetski učinkovitosti stavb. Slabo izolirana okna lahko povzročijo do 30 % toplotnih izgub v zimskem času, kar znatno poveča stroške ogrevanja. Les-alu okna s svojo konstrukcijo učinkovito zmanjšujejo te izgube. Ključni parameter pri oceni izolativnosti oken je U-vrednost, ki označuje toplotno prehodnost. Višja kot je U-vrednost, slabša je izolacija. Sodobna les-alu okna dosegajo U-vrednosti tudi pod 0,8 W/m²K, kar jih uvršča med najboljše izolacijske rešitve na trgu.

Les je že sam po sebi dober naravni izolator, saj ima nizko toplotno prevodnost. Aluminij sicer ni dober izolator, a ker je le na zunanji strani okna, ne vpliva bistveno na toplotne izgube. Dodatno izolacijo zagotavlja večslojno steklo, običajno napolnjeno z inertnimi plini, kot sta argon ali kripton, ki še izboljšata toplotno izolacijo.

V primerjavi s PVC okni imajo les-alu okna boljše toplotne lastnosti pri enaki debelini profila. Poleg tega se ne upogibajo ali širijo zaradi temperaturnih nihanj, kar zagotavlja dolgotrajno dobro tesnjenje in preprečuje nastanek toplotnih mostov. S pravilno izbiro les-alu oken lahko pri ogrevanju prihranite do 20-30 % stroškov letno.

Zvočna izolacija

V sodobnem življenju je hrup eden glavnih virov stresa, še posebej v urbanih okoljih ali blizu prometnih cest. Les-alu okna s svojimi lastnostmi zagotavljajo odlično zvočno izolacijo, kar bistveno izboljša kakovost bivanja. Pomemben kazalnik zvočne izolacije je Rw-vrednost (zvočna izolativnost), ki se meri v decibelih (dB). Standardna okna dosegajo približno 32 dB, medtem ko kakovostna les-alu okna s posebnim akustičnim steklom in tesnili dosegajo tudi 45-50 dB, kar pomeni znatno zmanjšanje hrupa.

Les ima naravno sposobnost absorpcije zvoka, zato že sama njegova prisotnost izboljša akustične lastnosti prostora. Večslojna zasteklitev s stekli različnih debelin dodatno pripomore k učinkovitemu dušenju zvoka, saj preprečuje resonanco. Medstekelni prostori, napolnjeni z argonom ali kriptom, ne služijo le toplotni izolaciji, temveč tudi zmanjševanju prenosa zvoka.

Za ljudi, ki živijo blizu letališč, železnic ali glavnih cest, so visoko zvočno izolativna okna ključna za mirno in zdravo bivanje. Pri izbiri oken je smiselno upoštevati tudi vrsto okvirjev in tesnila, saj lahko slaba tesnila zmanjšajo zvočno izolacijo tudi pri sicer kakovostnih steklih.

Dolgoročna ekonomska in ekološka korist

Investicija v kakovostna les-alu okna je višja od nakupa klasičnih PVC ali lesenih oken, vendar se dolgoročno izplača. Čeprav začetni stroški lahko znašajo 20-30 % več kot pri PVC oknih, se prihranki pri ogrevanju in hlajenju hitro pokažejo. Študije kažejo, da lahko ob zamenjavi starih, slabo izoliranih oken s sodobnimi les-alu okni prihranite med 200 in 600 € letno pri energiji, odvisno od velikosti stavbe in njene lokacije.

Poleg finančne koristi so  okna iz lesa in aluminija tudi bolj ekološka izbira. Les je obnovljiv vir, ki ob pravilni pridobitvi ne obremenjuje okolja, aluminij pa je mogoče reciklirati, kar zmanjšuje ogljični odtis proizvodnje. Ker so ta okna trajnejša in zahtevajo manj vzdrževanja, se zmanjša potreba po menjavi vsakih 15-20 let, kar je pogost pojav pri PVC oknih.

Dodatna finančna spodbuda za nakup energetsko učinkovitih les-alu oken so eko subvencije, ki jih ponuja Eko sklad v Sloveniji. Državne subvencije omogočajo delno povrnitev stroškov pri zamenjavi starih oken z novimi, energijsko varčnimi. Višina subvencije je odvisna od vrste stavbe in energetske učinkovitosti izbranih oken, pri čemer lahko povračilo doseže do 20 % celotne investicije.

Če k temu dodamo še možnost kombinacije z drugimi energetsko učinkovitimi ukrepi, kot so pasivne hiše, toplotne črpalke in sončni paneli, se vložek v kakovostna okna dolgoročno še bolj obrestuje.

Ali se investicija v les-alu okna res splača?

Odgovor je preprost: da, vendar pod določenimi pogoji. Če živite v območju z ekstremnimi temperaturami, hrupnim okoljem ali iščete dolgoročno energetsko učinkovitost, so les-alu okna ena najboljših možnosti. Čeprav začetni strošek ni zanemarljiv, se prihranki pri energiji, zmanjšana potreba po vzdrževanju in izboljšana kakovost bivanja izkažejo za vredne naložbe.

Pri izbiri je ključnega pomena, da se odločite za preverjene proizvajalce in preverite tehnične specifikacije oken, kot so U-vrednost, Rw-vrednost in kakovost tesnil. Če želite maksimalne prihranke in udobje, je priporočljivo tudi strokovno svetovanje in profesionalna vgradnja.

S pravilno izbiro in kakovostno namestitvijo lahko z les-alu okni ne le zmanjšate stroške energije, temveč tudi izboljšate trajnost in vrednost svojega doma.