» » Zakaj se pojavi išias in kako ga zdraviti?

Zakaj se pojavi išias in kako ga zdraviti?

Napisano v: Zdravje | 0

Išias je pogosto bolečinsko stanje, ki izvira iz draženja ali pritiska na ishiadični živec. Gre za enega najdaljših živcev v telesu, ki se razteza od spodnjega dela hrbta preko zadnje in stegen vse do stopal. V nadaljevanju bomo iskali možne vzroke za pojav ishiasa ter pomembne vloge različnih terapevtskih metod, kot sta nevrofizioterapija in fizioterapija, pri zdravljenju vnetih težav.

Na poti se bomo dotaknili tudi drugih pomembnih tem, kot so težave s karpalnim kanalom in ploskimi stopali, ki lahko vplivajo na biomehaniko in celotno telesno zdravje.

Kako pomaga nevrofizioterapija pri išiasu?

Nevrofizioterapija je eden od pristopov, ki temelji na ponovni aktivaciji in treningu živčnega sistema, da bi zmanjšali bolečino in izboljšali gibljivost. Pri išiasu gre za specifične vaje, katerih cilj je zmanjšati pritisk na ishiadični živec. V praksi to vključuje različne vrste raztezanja, mobilizacijskih vaj in krepitve mišic, ki obdajajo hrbtenico. Po raziskavah z zmanjšanjem pritiska na življenje lahko že po nekaj tednih nevrofizioterapija zmanjša bolečino za 30 % . Ker išias pogosto izvira iz nepravilnosti v delovanju mišično-skeletnega sistema, je za trajne rezultate pomemben, da se nevrofizioterapija izvaja redno in pod strokovnim nadzorom. Pravilno izvedena specialna nevrofizioterapija lahko pomembno zmanjša simptome in izboljša kakovost življenja posameznika.

Kako pomembna je fizioterapija pri zdravljenju ishiasa?

Fizioterapija ima pomembno vlogo pri zdravljenju ishiasa, saj ponuja različne tehnike za zmanjševanje bolečine in preprečevanje nadaljnjih poškodb. Glavni cilj fizioterapije pri ishiasu je krepitev mišic okoli ledvene hrbtenice, izboljšanje pritiska in zmanjšanje pritiska na živec. Raziskave so pokazale, da se pri redni fizioterapiji simptomi zmanjšajo pri kar 70 % bolnikov v obdobju treh mesecev. Fizioterapevti uporabljajo različne metode, kot so manualna fizioterapija, ultrazvok in elektroterapija, ki povzročajo vnetje in izboljšujejo prekrvavitev. Poleg tega fizioterapija pomaga tudi pri odpravljanju mišičnega neravnovesja, kar dolgoročno oceni za ponovitev simptomov. S temi tehnikami se izboljša mobilnost in zmanjša bolečina, kar omogoča bolniku hitrejšo vrnitev k običajnim dnevnim aktivnostim.

Kako se išias razlikuje od drugih težav s hrbtenico?

Išias se pogosto zamenjuje z drugimi bolečinami v hrbtenici, saj se bolečina lahko pojavi v podobnem področju telesa. Vendar pa išias značilno povzroča bolečino, ki se širi po poti ishiadičnega živca, običajno na eni strani telesa. Ena izmed značilnih lastnosti je ostra bolečina, ki jo pogosto spremljajo mravljinčenje, šibkost mišic in celotna otrplost. Po statističnih podatkih približno 40 % odraslih doživi vsaj eno epizodo hudega išiasa v življenju. Pogosto je posledica hernije diska, ki pritiska na živec, ali pa degenerativne spremembe hrbtenice. Za natančno diagnozo je potrebno opraviti ustrezno slikovno preiskavo, kot sta MRI ali CT, da se izključi možnost drugih nevroloških ali mišično-skeletnih težav, ki lahko povzročijo podobne simptome.

Kako karpalni kanal vpliva na pojav težav z izidom?

Karpalni kanal in išias nista neposredno povezana, vendar lahko ima posreden vpliv na pojav težav v mišično-skeletnem sistemu. Boleč karpalni kanal je prostor v zapestju, skozi katerega poteka mediani živec, ki lahko zaradi preobremenitve povzroči bolečino in mravljinčenje v zapestju in dlani. čeprav karpalni kanal običajno prizadene zgornje okončine, lahko težave z zapestjem in podlakti vplivajo na splošno držo, kar posledično obremeni ledveni del hrbtenice in zaradi simptomov išiasa. Več kot 10 % populacije se spopada s simptomi karpalnega kanala, kar lahko vodi do prilagoditev drže in kompenzacije, ki obremenijo hrbtenico. Ustrezna obravnava karpalnega kanala lahko zato pomaga pri zmanjševanju sekundarnih obremenitev ledvene hrbtenice.

Kako na išias vplivajo težave s ploščo stopal?

Plosko stopalo je stanje, pri katerem lok stopala ne nudi zadostne opore, kar vodi v spremenjeno biomehaniko hoje in obremenitve sklepov. Posledično se pogosto povečajo obremenitve na kolenih, koliko in spodnji del hrbtenice, kar lahko povzroči simptome išiasa. Po raziskavah ima kar 20 % odraslih neko obliko ploskega stopala, kar lahko povzroči neenakomerno porazdelitev telesne teže in naknadno povečano tveganje za bolečine v hrbtenici. Pri osebah s ploščami stopal se priporoča uporaba ortopedskih vložkov ali posebnih vaj, ki krepijo mišice stopal in izboljšajo telesno ravnotežje. Pravilna podpora stopal lahko zmanjša obremenitve na hrbtenici in pozneje pomaga pri lajšanju simptomov izpuščaja.

Kako preprečiti ponovni pojav išiasa?

Preprečevanje ponovnega pojava išiasa vključuje spremembe v življenjskem slogu, pravilno telesno držo in krepitev mišic. Ključni dejavniki pri tem so redna telesna aktivnost, pravilna tehnika dvigovanja težkih predmetov in izogibanje dolgotrajnemu sedenju. Po podatkih strokovnjakov imajo ljudje, ki dnevno izvajajo vsaj 30 minut vadbe , kar je 50 % manjše tveganje za ponoven pojav išiasa. Priporočljive so vaje za krepitev mišic trupa in raztezanje mišic nog, saj te mišice pomembno podpirajo hrbtenico. Pri dolgotrajnem sedenju je priporočljivo pogosto vstajanje in spreminjanje položaja, saj to povzroča pritisk na spodnji del hrbtenice.

Kako v vsakodnevnem življenju zmanjšati obremenitev ishiadičnega živca?

V vsakodnevnem življenju lahko z nekaterimi preprostimi ukrepi pomembno zmanjšamo obremenitev na ishiadični živec in tako preprečimo pojav ali spremljanje ishiasa. Pomembno je, da pri sedenju uporabljamo ergonomski stol, ki podpira ledveni del hrbtenice, ter se izogibamo prekrižanju nog, saj to povzroči pritisk na živec. Priporočljivo je tudi, da med hojo nosimo ustrezno obuvalo, ki nudi dobro oporo stopalom in uporabo pretiran stres na spodnji del hrbtenice. Prav tako se priporoča redno izvajanje vaj za raztezanje mišic, ki obdajajo hrbtenico, kar potrebujete za stiskanje ishiadičnega živca.

Kateri življenjski dejavniki lahko sprožijo išias?

Različni življenjski dejavniki lahko pripomorejo k pojavu išiasa. Med najpogostejše sodijo slaba telesna drža, dolgotrajno sedenje, prekomerna telesna teža in nepravilne tehnike dvigovanja . Na primer, študije kažejo, da imajo posamezniki s sedečim načinom življenja kar 70 % večji potencial za razvoj v primerjavi s tistimi, ki so tako redno aktivni.

Prekomerna teža

Poleg tega dodatna telesna teža povzroči večji pritisk na ledveni del hrbtenice in druge težave za stiskanje živca. Dvigovanje težkih predmetov brez ustrezne tehnike (uporabe kolen in bokov) lahko dodatno obremeni hrbtenico, kar verjetno povzroči poškodbe. Pomembno je torej, da se zavedamo, kako vsakodnevne navade vplivajo na naše zdravje in se po potrebi prilagodimo, da zmanjšamo tveganje za težave z izisom.

Kako lahko učinkovito kombiniramo nevrofizioterapijo in fizioterapijo za lajšanje izisa?

Kombinacija nevrofizioterapije in fizioterapije se je izkazala za zelo učinkovito pri lajšanju simptomov ishiasa in preprečevanju ponovitev. Pri nevrofizioterapiji se osredotočamo na ponovno aktivacijo in usklajevanje živčno-mišičnega sistema, kar pripomore k zmanjšanju bolečine in obnovi funkcionalnosti. Fizioterapija Reha Medical na drugi strani omogoča krepitev mišic okoli hrbtenice, izboljšanje telesne drže in mobilnost sklepov. Ta dvojni pristop pripomore k dolgoročnemu lajšanju simptomov. Podatki kažejo, da pri vprašanjih, ki kombinirajo obe metodi, dosežemo 45 % večjo uspešnost pri zmanjšanju bolečine že v prvih dveh mesecih terapij v primerjavi z uporabo zgolj ene metode. Zato je smiselno vključiti obe vrsti terapije za čim bolj celovito obravnavo težav, kot je izias, in popolno funkcionalnost.

Kako izbrati primernega strokovnjaka za zdravljenje išiasa?

Izbira pravega strokovnjaka je ključnega pomena za uspešno zdravljenje ishiasa. Priporočljivo je, da se obrnete na fizioterapevta ali nevrofizioterapevta z izkušnjami na področju težav z živčevjem in hrbtenico, saj bo tak strokovnjak lažje postavil ustrezno diagnozo in načrt zdravljenja.

Kdaj je primerno poiskati pomoč?

Prav tako je smiselno iskati center ali kliniko, kjer se uporablja sodobna oprema in metode, kot so manualna terapija, električna stimulacija mišic in laser , saj te metode dokazano pomagajo k hitrejši regeneraciji. Pomembno je tudi, da se strokovnjak posveti izobraževanju pacientov glede pravilne drže, tehnike gibanja in vaj za domačo uporabo, saj so te ključne za dolgoročno uspešnost zdravljenja.

Kaj lahko storite sami za boljše zdravje hrbtenice?

Preventiva in pravilno ravnanje s telesom lahko izjemno prispevata k zdravju hrbtenice in zmanjšanju tveganja za pojav išiasa. Tukaj je nekaj pomembnih korakov, ki jih lahko vključite v svojo dnevno rutino:

  • Redna telesna aktivnost – ohranja moč mišic, ki podpirajo hrbtenico.
  • Raztezanje – posebej je pomembno raztezanje hrbtnih mišic in mišic spodnjih okončin.
  • Ergonomsko prilagojeno delovno okolje – ustrezna višina stola in mize zmanjša pritisk na spodnji del hrbtenice.
  • Pravilna tehnika dvigovanja – dvigujte s pomočjo kolen in bokov, ne hrbta.
  • Udobna obutev – še posebej pomembno za tiste s ploščatim stopalom, saj podpira pravilno porazdelitev teže.

S pravilnim načinom življenja lahko pomembno zmanjšamo verjetnost za pojav težav z išiasom ter pripomoremo k dolgotrajnemu zdravju hrbtenice v celotnem telesu.

Zakaj so osebe z Downovim sindromom bolj dovzetne za išias?

Nekaj ​​značilnosti, ki se pojavljajo pri osebah z Downovim sindromom, vključuje:

Hipotoničnost mišic

  • Ljudje z Downovim sindromom imajo pogosto nižji mišični tonus (hipotoničnost), kar pomeni, da so njihove mišice bolj ohlapne. Šibkejši mišični tonus lahko vodi do manjše stabilnosti hrbtenice, kar ostane glede na nepravilno držo in posledično za stisk ishiadičnega živca.

Večja gibljivost sklepov (hipermobilnost)

  • Pri Downovem sindromu je prisotna tudi povečana gibljivost sklepov, kar pomeni, da imajo posamezniki bolj gibljive vezi in sklepe. Ta lastnost sicer omogoča večjo odpornost, vendar povzroča tveganje za poškodbe, ker sklepi in hrbtenica ne morejo zagotoviti stabilnosti in podpore, kar lahko povzroči draženje ali pritisk na živce v hrbtenici.

Težave s hrbtenico, kot je atlantoaksialna nestabilnost

  • Pri osebah z Downovim sindromom je večja verjetnost, da imajo nestabilnost v vratu med prvo in drugo vratno vretence (atlantoaksialna nestabilnost). čeprav to predvsem vpliva na zgornji del hrbtenice, lahko zaradi prilagajanja telesne drže pride do obremenitev tudi v spodnjem delu hrbta, kar lahko prispeva k pojavu išiasa.