» » Ogrevanje starejše hiše s toplotno črpalko: vse, kar morate vedeti

Ogrevanje starejše hiše s toplotno črpalko: vse, kar morate vedeti

Napisano v: energija | 0

Stanovanje v starejši hiši ima svoj čar, vendar se lastniki pogosto srečajo z izzivom visokih stroškov ogrevanja. Ogrevanje z fosilnimi gorivi, kot sta kurilno olje ali zemeljski plin, je lahko drago, poleg tega pa onesnažuje okolje. Toplotne črpalke predstavljajo okolju prijazno in stroškovno učinkovito alternativo, vendar je pri vgradnji v starejšo hišo potrebno upoštevati nekaj dejavnikov.

Toplotna črpalka, montirana v starejši hiši

Delovanje toplotne črpalke

Toplotna črpalka deluje kot hladilnik, vendar v obratni smeri. Namesto da bi odvzemala toploto iz notranjosti prostora in jo sproščala v zunanje okolje, toplotna črpalka absorbira toploto iz zunanjega zraka, vode ali zemlje in jo uporablja za ogrevanje hiše. To pomeni, da lahko toplotna črpalka proizvede trikrat več toplote, kot porabi električne energije.

Vrste toplotnih črpalk

Na voljo so trije glavni tipi toplotnih črpalk:

  • Toplotne črpalke zrak-voda: Te črpalke so najcenejše in enostavne za vgradnjo. Črpajo toploto iz zunanjega zraka in jo oddajajo v vodo, ki kroži po ogrevalnem sistemu hiše.
  • Toplotne črpalke voda-voda: Te črpalke črpajo toploto iz podzemne vode ali iz jezera. So bolj učinkovite od toplotnih črpalk zrak-voda, vendar je njihova vgradnja dražja in ni vedno mogoča.
  • Toplotne črpalke zemlja-voda: Te črpalke črpajo toploto iz zemlje s pomočjo cevnega sistema, ki je položen v zemljo. So najbolj učinkovite od vseh treh tipov, vendar je njihova vgradnja najdražja.

Izbira prave toplotne črpalke za starejšo hišo

Pri izbiri toplotne črpalke za starejšo hišo je pomembno upoštevati naslednje dejavnike:

  • Velikost hiše: Večja kot je hiša, močnejša toplotna črpalka bo potrebna.
  • Izolacija hiše: Slabše izolirana hiša bo potrebovala močnejšo in bolj zmogljivo toplotno črpalko, da bo lahko dosegla zadostno ogrevalno moč.
  • Podnebje: V hladnejših podnebjih bo potrebna toplotna črpalka, ki lahko doseže višje temperature ogrevalne vode. Pomembno je tudi upoštevati povprečne letne temperature in ekstremne vremenske razmere.
  • Razpoložljivost prostora: Za nekatere tipe toplotnih črpalk, kot so toplotne črpalke zemlja-voda, je potreben dovolj velik prostor za cevni sistem v zemlji.
  • Proračun: Stroški toplotnih črpalk se lahko razlikujejo glede na tip, moč in znamko. Pomembno je upoštevati tudi stroške montaže in morebitnih dodatnih del, kot je prenova ogrevalnega sistema.

Sončna elektrarna za znižanje stroškov

Sončna elektrarna proizvaja električno energijo, ki se lahko uporablja za pogon toplotne črpalke. Vgradnja sončne elektrarne lahko še dodatno zmanjša stroške ogrevanja s toplotno črpalko. To pomeni, da se za ogrevanje hiše porabi manj električne energije iz omrežja, kar seveda pomeni nižje stroške. Poleg tega lahko sončna elektrarna pokrije tudi druge potrebe po električni energiji v gospodinjstvu, s čimer se še dodatno zmanjšajo stroški za elektriko.

Vgradnja sončne elektrarne je dobra naložba, ki se vam bo dolgoročno obrestovala. Sončne elektrarne so vzdržljive in imajo dolgo življenjsko dobo, stroški vzdrževanja pa so nizki. Poleg tega so subvencije in davčne olajšave, ki so na voljo za vgradnjo sončnih elektrarn, zaradi česar je naložba še bolj privlačna.

Ukrepi za izboljšanje učinkovitosti toplotne črpalke v stari hiši

Celovita energetska sanacija starejše hiše lahko znatno zmanjša energetske izgube in s tem stroške ogrevanja in hlajenja s klima napravo. Stare hiše so pogosto energijsko potratne, kar pomeni, da za ogrevanje in hlajenje potrebujejo veliko energije. Energetska sanacija zmanjša toplotne izgube hiše. Prihranki so lahko precejšnji, v nekaterih primerih tudi do 70%.

Drugi pozitivni vidik investicije je povečanje udboja bivanja. Energetsko sanirana hiša ima bolj stabilno temperaturo skozi vse leto, kar pomeni manj nihanj med vročino in mrazom. To seveda pripomore k večjemu udobju bivanja. Poleg tega zmanjšana prepihanost in vlaga v hiši izboljšata bivalne pogoje, nepremičnina je bolj privlačna in ima višjo vrednost na trgu.

Za energetsko sanacijo hiš so na voljo različne subvencije in druge finančne spodbude s strani države in občin. To pomeni, da je investicija v energetsko sanacijo lahko manj strokovno zahtevna.

Primer energetske sanacije hiše pred in po obnovi.

Ogrevanje starejše hiše s toplotno črpalko je lahko odlična naložba, ki se vam bo dolgoročno obrestovala. S pravilno izbiro in vgradnjo sistema ter s sprejetjem nekaterih dodatnih ukrepov lahko dosežete znatne prihranke pri stroških ogrevanja in hkrati zmanjšate emisije toplogrednih plinov. Dodatna ugodnost je možnost vgradnje sončne elektrarne, ki še dodatno zniža stroške ogrevanja in hlajenja. Če razmišljate o vgradnji toplotne črpalke v svojo starejšo hišo, se je predhodno dobro posvetovati z energetskim strokovnjakom, ki vam bo pomagal pri izbiri prave rešitve za vaš objekt.